Cildinizin 10 dostu: Beslenmenin cilt üzerindeki etkileri


Cildinizin pürüzsüzleşip genç ve diri görünmesi için yapamanız gerekenlerden biride yediklerinize dikkat etmek.Beslenme şeklinize dikkat ederek cildinzi mucizevi bir şeklide tedavi edebilir ve ışıl ışıl parlayabilirsiniz.

Cildinizin 10 dostu: Beslenmenin cilt üzerindeki etkileri
1-Koyu yeşil yapraklı sebzeler (akneye karşı): Ispanak ve karalahana gibi koyu yeşil sebzeler yüksek miktarda antioksidan içerir, ayrıca cilt sorunlarına etkili çözümler sunan çinkoda bulunur.
2- Zeytinyağı(Kuruluğa karşı): Yağ cildinizin pürüzsüzleşip gergin olmasını sağlayan unsurların başında gelir. Cildiniz kuru ve çatlak bir görüntü sergiliyorsa günde bir yemek kaşığı zeytinyağı ile birkaç haftada olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca cildinizdeki gözenekler tıkalıysa zeytinyağının içindeki yağ asitleri, bu gözeneklerden salgılana yağların azalmasına yardımcı olur.
3- Su(nem dengesini sağlamak için ): Bol miktarda su içmek cildinizin nem dengesini, kırışıklıkların daha az belirgin olmasını sağlar.
4- Brokoli, yüksek seviyede antioksidan A ve C vitaminlerinin yanı sıra cilt kanserine koyan kimyasallar içerir. A vitamini akneleri tedavi eder.
5-Çilek, kiraz, frambuaz (kırışıklıklara karşı) Çilek, kiraz, frambuaz gibi küçük ve yumuşak meyveler ‘polifenol’ denilen yaşlanma etkilerini geciktiren güçlü antioksidanlar içerir.
6- Somon balığı Uzmanlar haftada üç kez balık yemenizi öneriyor. Omega yağ asitleri, kolejen yapının bozulmasına neden olan serbest radikallere karşı mücadelede ve kırışıklıkların oluşmasını engeller. Ancak balık yemekten hoşlanmıyorsanız balıkta bulunan yağ asitlerini fındıktan da elde edebilirsiniz.
 
7-Kavun(pul pul dökülme ve kırışıklıklara karşı): Kavun yiyerek kırışıklıkları arttıran derin kısımlarda oluşan kolojen hasarlarını azaltabilirsiniz. Uzmanlar, donuk ve mat bir görüntüye sahip ciltler için günde birkaç dilim kavun yenmesini öneriyorlar.
8- Soya(sivilcelere karşı): Soyanın her şekli  mükemmel şekilde cildi korur. Ostrojen görevi gören kimyasallar içeren soya, akne oluşumunu engeller.Aynı zamanda bol miktarda E vitamini içeren soya, cildinizi nemli tutarak, hücre yenilenmesini sağlar. Dolayısıyla düzenli olarak bol miktarda soya tüketmeye çalışın
9-Havuç(Kırışıklılara karşı): Havucun içerisindeki beto karoten A vitaminine dönüşerek, kırışıklıkların oluşmasını engeller.
10- Yulaf ezmesi(Toksinlerden arınmak için)Yulaf ezmesi yiyerek toksinlerden arınmanızı sağlayan lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi hücre yenilemesi sağlayan B vitamini yönünden zengin bir besindir.

     

  • Facebook
  •  

    Biz kadınız-Kadın sitesi  [güzellik]