Maraş Tarhana Çorbası

 

Bir Maraşlı olarak tarhana çorbasının lezzetine doyamıyorum. Sıkça yaptığım tarhana çorbasını kimi zaman misafirlerime de sunuyorum. Önceleri bu geleneksel lezzeti severler mi acaba diye yapmaya çekiniyordum. Zaman içinde gördüm ki herkes tarafından çok seviliyor lezzetli çorbamız. İşte yapmak isteyenlere çok pratik tarhana çorbası tarifi

Tarhanamız, dövme, yoğurt, tuz ve kekikten yapılır. Yapımını tarif etmeye gerek yok biz Maraşlılar bile hazır tarhanaları alıyoruz. Tarhana yapımı artık el değmeden, tarhana işletmeleri tarafından son derece lezzetli olarak üretilip satılıyor. Telefonla veya internetten sipariş edilebiliyor. Hatta Migroslar da bulunuyor tarhana cipsi adı altında.

2 çorba kasesi Maraş tarhanası
1 diş sarımsak
1 çorba kaşığı kuru nane
2 yemek kaşığı tereyağı veya sıvıyağ
Tuz

  Tarhana derin bir tencereye alınır üzeri geçecek kadar sıcak su konur, su soğuyuncaya kadar yaklaşık 15 -20 dakika beklenir. (Bu aşama benim içi önemli çok ekşi çorbayı sevmediğimden tarhanayı ıslattığımız suyun yarısından fazlasını süzüyorum. Tekrar tarhanaların üzerini eksilen su kadar sıcak su ilave edip ocağa alınır. Siz ekşi seviyorsanız bu aşamayı atlayıp ) Islattığınız su ile 15 dakika kaynatıp ocağı kapatın. İçine soyulmuş sarımsağı atıp blenderden geçirin( krema gibi olmalı çorbanın kıvamı). Tekrar ocağın altı yakılır, karıştırarak tuz ve sıcak su ilave edilerek çorbanın kıvamı ayarlanır, iki üç dakika kaynatılıp ocagın altı kapatılır.
Küçük bir tavada yağı eritip üzerine naneyi ilave edilir.  Pişen çorba nane yağ karışımı ilave edip servis edilir.

Biz kadınız-Kadın sitesi  [çorba tarifleri-kolay çorba tarifleri]