İmam Bayıldı-Kızartmadan

 

İmambayıldı çok sevdiğim bir yaz yemeği, yalnız kızartarak yapıldığından biraz dokunuyor mideme. Kızartmadan yapmayı denedim inanın çok güzel oldu. Hem hafif, hem de lezzetli biz ailecek çok sevdik.


1 kilo küçük ince patlıcan
5-6 soğan
5-6 yeşil biber
4-5 iri domates
2 diş sarımsak
2 tatlı kaşığı toz şeker
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Tuz, karabiber

Patlıcanları, karnıyarıkta olduğu gibi alacalı soyun. 1 saat tuzlu suda bekletin. İç malzemesini   hazırlayın . Soğanları zeytinyağına atıp üzerine bir tatlı kaşığı toz şeker atın, yakmadan sarartın. kabuğu soyulmuş küp doğranmış domatesleri, biberleri ve sarımsakları ilave edin. Üzerine tuz karabiber ve 1 tatlı kaşığı toz şekeri ilave edin. Bütün malzemeyi 4-5 dakika pişirin. Patlıcanların ortasından kesin bıçakla azıcık içinden alınki içini harcı koyabilesiniz. Karnıyarık tenceresi dediğimiz yayvan bir tencere veya tavaya dizin. Üzerine kalan harcı yerleştirin.  Bir çay bardağı sıcak su ilave edip, patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişirin.


Not: Kızartmadığımızdan iç harcın hepsini patlıcanlara yerleştirmek zor olur gibi geliyor. Ama yemek biraz pişince patlıcanlar yumuşuyor, ben o arada üzerindeki iç harçtan biraz daha patlıcanların içine kaşıkla ilave ediyorum. Tuzuna bakıyorum şayet azsa üzerine biraz atıyorum.

Biz kadınız-Kadın sitesi  [zeytinyaglılar-sebze yemekleri-graten-pilaki tarifleri]